איך מתקינים בריכת שחייה לגינה?

השפע, הזמינות והמחירים האטרקטיביים של בריכות שחיה המיועדות לגינות, חצרות ומתחמים פרטיים מביאה רבים למהר ולרכוש מתקני בריכות שחיה אשר ניודן קל ופשוט ומחירם נע בין מאות בודדות של שקלים לכמה אלפי שקלים, על פי פרמטרים של גודל, עומק, איכות וציוד משלים.

למרות שמדובר בבריכות המיועדות להרכבה בלבד ולא בבריכות חפורות ובנויות, חשוב לדעת כי גם לבריכות אלו ישנן הנחיות ועקרונות להתקנה בטוחה:

  • תכנון מיקום – בריכות שחיה ביתיות מיועדות לחצרות וקרקעות ולא למבנים תלויים. במידה וישנה כוונה להעמיד את הבריכה במרפסת תלויה או על גבי גג של מבנה יש להיוועץ במהנדס מוסמך שיקבע האם לשטח הרצוי ישנה יכולת נשיאה של הבריכה לאחר המילוי במים, המעמיס משקל רב על התשתית. מעבר לשאלת המשקל יבחן המהנדס האם התשתית מיועדת ומסוגלת לשאת לחות ורטיבות לאורך זמן מבלי לגרום נזק למבנה.
  • משטח – חשוב להעמיד את הבריכה על משטח ישר ומפולס בלבד. אין להעמיד בריכה ביתית בשיפוע ויש לוודא כי השטח נקי מאבנים, סלעים או עצמים אחרים, אשר ביכולתם הן להזיק לבריכה וליצור קרע והן להוות סיכון בטיחותי לרוחצים.
  • בידוד – על מנת להגן על היריעה התחתונה של הבריכה ולהוסיף אלמנט של “נחיתה רכה” מומלץ לבודד את תחתית הבריכה באמצעות מתיחת יריעה או תשתית הגנה מקלקר/ חומרים נוספים.
  • מיקום המשאבה – בריכות שחיה לגינה שומרות על צלילות המים באמצעות עבודת המשאבה המחוברת לבריכה. משאבות אלה עובדות על אנרגיה חשמלית, דהיינו, זקוקות לחיבור לחשמל. חשוב למקם את המשאבה קרוב ככל הניתן לשקע חשמלי, וזאת על מנת להימנע ממשיכת כבלים חשמליים בקרבת הבריכה ובסמיכות למים. יש להגן על הכבלים והשקע החשמלי מפני חדירת מים ולוודא כי הכבלים שלמים ולא קרועים או פגומים. למניעת התחממות המשאבה יש למקם אותה באזור מוצל וקריר ולא בחשיפה ישירה וממושכת לחום השמש.
  • העמדת הבריכה – עם הנחת הבריכה יש לוודא כי פתחי השאיבה מופנים אל כיוון המשאבה ומאפשרים לה נגישות, וזאת על מנת להימנע הן ממשיכת כבלים כאמור והן מהצורך בפירוק והתקנה מחדש בשל אי תשומת לב.
  • חיבורים – את כל חיבורי הצנרת יש ללפף היטב באמצעות יריעות חומר עמיד דוגמת טפלון למניעת נזילות.
  • מילוי הבריכה – מילוי הבריכה אורך שעות ארוכות, בהתאמה לקיבולת המכל. יש למלא את הבריכה בכמות מים בת כ- 80% מיכולת הקיבול הכוללת שלה על מנת להותיר דפנות בטיחותיים ולמנוע שפיכה של מים אל מחוץ לבריכה.
  • ניקיון – על ניקיון הבריכה וצלילות המים יש לשמור באמצעות החדרת תבניות כלור ייעודיות שיבטיחו מניעה של התפתחות עובש ופטריות בבריכה, כמו גם באמצעות הפעלת המשאבה וסינון המים מלכלוך ומזיקים לאורך מספר שעות כל יום על פי הנחיות היצרן. מומלץ גם לכסות את הבריכה בכיסוי בריכה מתאים, בשעות בהן היא אינה משמשת לשחייה ובילוי.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן